Pogaçe shtëpie me susam

Përbërsit e recetës :
  • 2 vezë
  • 1 peciv dhe kripë,
  • 800 gr jogurt,
  • 1 lugë të çajit sodë bikarbon
  • Mielle Molitoria sipas nevojës
  • Susam sipas dëshirës
Pregaditja e recetës :
Receta se si mund ta përgadisni pogaçe të shijshme
Në filim hedhim miellin Molitoria në një enë të gjërë dhe ja shtoni të gjithë përbërësit që kemi përmendur më lartë.
Me këtë masë formojmë një brum të butë. Pasi që kemi formuar një top nga brumi e qesim në tepsi të cilës ja shtrojmë një letër për pjekje dhe e shtypim me dorë pogaçen deri sa të merr një formë si kjo në fotoe lyejm sipër me vaj dhe i qesim fara susami dhe pastaj e fusim në furrë qe te piqet në 200 grad.
E pjekim derisa të merr një ngjyren qe dëshirojm afër 25 minuta.
Comments